About
Playlists
Sign up
5

Ambasada Sočutja

Join
OverviewBadges

Ambasada Sočutja

Join

Content

Sočutje je mehanizem, je naš celoviti odziv na trpljenje, trpljenje vseh okoli nas in nas samih. Ima močan vpliv na medosebne odnose in omogoča ustvarjanje občutka varnosti, zaupanja in bližine med ljudmi. Sočutje prinaša pozitivne spremembe v svetu, saj nas spodbuja k dejanjem, ki izboljšujejo naša življenja in življenje drugih.

Svet v katerem živimo, vedno bolj kliče po sočutju, saj sočuten pristop pomaga pri reševanju izzivov v skupnosti. Na tem seznamu predvajanja bomo raziskovali:
  • sočutje kot kompetenco,
  • vidike sočutja do drugih in samo-sočutja ter
  • spoznali manifest sočutja iniciative Ambasada sočutja.

Sočutje je kakovost, ki jo lahko kultiviramo skozi prakso in je zavedanje, kako naše ravnanje vpliva na druge ljudi in na nas same. Zato vas v učnem seznamu predvajanja, ki je pred vami vabimo, da se pridružite navdihujočemu raziskovanju sočutja in skozi interaktivne naloge spoznate njegove različne vidike. Znanje in vedenje, ki ga boste pridobili vam bo pomagalo:
  • graditi povezovalne odnose;
  • razvijati empatijo;
  • ustvariti pozitivno spremembo v vašem neposrednem in širšem okolju.

Pridruži se nam pri raziskovanju in širjenju kulture sočutja.

Activities to complete

Complete the following activities, earn badges and you will see your playlist progress updated
1. Sočutje
Mandatory
20 minutes
View full activity

Content

Hvaležnost, ki jo pridobimo skozi samosočutje in sočutje do vseh okoli nas, ker umirja naš ego, je ena tistih vrlin, ki nas povezuje. Odpira vrata prijaznosti. S pomočjo ranljivosti nas pomirja. Hvaležnost nas postavlja v trenutek. Pomaga nam, da ničesar v življenju ne jemljemo samoumevno. Hvaležnost daje vrednost vsemu okoli nas. Hvaležnost je prijateljica sočutja. S poglabljanjem zavedanja, globokim poslušanjem, postajamo pozorni na dobrobit samih sebe in vseh okoli nas.

Pobuda "Pay It Forward", kot je prikazana v istoimenskem filmu, temelji na konceptu ustvarjanja verižne reakcije prijaznosti in dobre volje z nesebičnimi dejanji. Filozofija pobude je zakoreninjena v ideji, da lahko eno dobro dejanje vodi do več dejanj prijaznosti, kar na koncu prispeva k bolj sočutni in medsebojno povezani družbi.

V filmu "Pay It Forward" se glavni junak, mlad fant po imenu Trevor McKinney domisli projekta, ki vključuje pomoč trem ljudem na način, da ti ljudje pomoči ne morejo neposredno poplačati. Namesto tega so spodbujeni, da pomagajo trem drugim ljudem in cikel se nadaljuje. Koncept “Pay it Forward” ima kot glavni cilj doseganje pozitivnih sprememb v svetu z ustvarjanjem mreže ljudi, ki so zavezani pomagati drug drugemu, ne da bi pričakovali karkoli v zameno.

Filozofija »Pay It Forward« je zgrajena na prepričanju, da imajo lahko majhna dejanja prijaznosti učinek valovanja, ki navdihuje druge, da delajo dobra dela in prispevajo k bolj sočutni in podporni skupnosti. Spodbuja ljudi, da stopijo izven svojih potreb in razmišljajo o dobrobiti drugih. Namen pobude je spodbujati občutek družbene odgovornosti, empatije in razumevanja, da lahko posamezna dejanja skupaj pomembno vplivajo na družbo.

Čeprav je filozofija "Pay it Forward" idealistična, služi kot opomnik, da lahko celo preprosta dejanja prijaznosti ustvarijo pozitivno vzdušje in spodbudijo pozitivne spremembe. Posameznike spodbuja, da razmišljajo dlje od neposredne osebne koristi in razmišljajo o večjem dobrem, hkrati pa ideja spodbuja občutek povezanosti in skupne človečnosti. Filozofija Pay it Forward in sočutje se povezujeta na več stičnih točkah, saj obe temeljita na ideji nesebičnega delovanja in širjenja pozitivnega ravnanja v svetu. Filozofija Pay it Forward spodbuja posameznike, da dobro dejanje, ki so ga prejeli od drugih, prenesejo naprej in tako ustvarijo verigo prijaznosti. Enako velja za sočutje, ki se kaže v želji aktivno pristopiti do stiskege drugega in mu v tej stiski pomagati.

Tako “Pay it Forward”, kot sočutje spodbujata posameznika k samoiniciativnemu delovanju ter mu dajeta moč, da se odloči za dobro dejanje, ki bo imelo pozitivne učinke na druge. Oba izhajata iz prepričanja, da je dobrota nekaj, kar bi morali izkusiti vsi ljudje, in da ima vsak posameznik sposobnost in možnost prispevati k temu.

Sprejmeš izziv?
V dnevu, ki je pred tabo naredi 3 sočutne geste različnim ljudem. Lahko so to prijatelji, znanci ali pa ljudje, ki jih sploh ne poznaš.

4. ideje za vnašanje sočutja v vsakodnevno življenje in delo
1) Pusti boljše kot si dobil.
2) Ni razlik med nami (direktorji – centri moči : zaposleni - mladi).
3) Poskušaj razumeti ranljivost in enakopravnost, enako pomembnost vseh in vsega v našem življenju.
4) Sočutje človeški odziv na trpljenje.

----------
Naloge
Naloga št.1
Kaj je bila tvoja prva sočutna gesta, ki si jo podal_a naprej?
Naloga št.2
Kaj je bila tvoja druga sočutna gesta, ki si jo podal_a naprej?
Naloga št.3
Kaj je bila tvoja tretja sočutna gesta, ki si jo podal_a naprej?


Get activity badge

4. Širjenje sočutja Get this badge

Osnovni povzetek
Hvaležnost, ki jo pridobimo skozi samosočutje in sočutje do vseh okoli nas, ker umirja naš ego, je ena tistih vrlin, ki nas povezuje. Odpira vrata prijaznosti. S pomočjo ranljivosti nas pomirja. Hvaležnost nas postavlja v trenutek. Pomaga nam, da ničesar v življenju ne jemljemo samoumevno. Hvaležnost daje vrednost vsemu okoli nas. Hvaležnost je prijateljica sočutja.
Hvaležnost (gratitute) se navezuje na sočutne prakse. S poglabljanjem zavedanja, globokim poslušanjem, postajamo pozorni na dobrobit samih sebe in vseh okoli nas.

Vaja: Poklon hvaležnosti: Nazadnje sem hvaležnost izrazil/a … Hvaležen/a sem za …

Potek: Vsak si vzame individualno 3 min za zapiske oziroma za razmislek.
Sledi predstavitev v celotni skupini. Če je skupina večja se povabi 5 ljudi, da delijo.

Na koncu je 5 minut za odprt pogovor.

Vaja za zaključek: Kaj so tri najpomembnejše teme/izkušnje, ki jih lahko uporabiš dnevno a) zase in za b) svet okoli tebe oziroma za druge?

Potek: Vsak si vzame individualno 5 min za zapiske oziroma razmislek.
Sledi predstavitev vseh v celotni skupini.

Na koncu je 5 minut za odprto diskusijo.

Predlog dodatnih vaj, ki jih lahko vnašate v vsakodnevno življenje in delo.
1) Pusti boljše kot si dobil.
2) Ni razlik med nami (direktorji – centri moči : zaposleni: mladi).
3) Poskušaj razumeti ranljivost in enakopravnost, enako pomembnost vseh in vsega v našem življenju.
4) Sočutje človeški odziv na trpljenje.

ODPRTI NABOR DODATNIH VAJ
Povabilo: Vaje, ki so zgoraj nanizane, so obvezni del delavnice in se morajo izvesti v predlaganem vrstnem redu, da sodelujoči pridobijo osnovne izhodiščne izkušnje.

V dokumentu ime doc na google drivu se bodo zbirali še vaši predlogi dodatnih vaj in sicer samo pod dve specifični temi: 3. Globoko poslušanje in 4. Širjenje sočutja. V primerih, če čas delavnice dovoljuje pri Globokem poslušanju - dihalne vaje (tam lahko poleg vaje 6 sekund lahko testirate še kakšno dihalno vajo) in pa pri predlogu dodatnih vaj pod Širjenje sočutja lahko dodate svoje.

Zaželeno je, da vsi oddajamo/dodajamo nove vaje, napišemo ime in potek, kdo je izvajal in kdaj, za koga ter feedback/odziv + nujno viri od kje se naučimo vaj? Tako bomo začeli sestavljati dnevnik uporabnih vaj, ki jih bomo lahko vsi koristili.


5. Zaključek in evalvacija:
Trpljenje in izkušnja trpljenja je normalni del človeškega stanja (human conditioning).
Trpljenje je prisotno povsod.

Povzetek današnjih vsebin:
1. Sočutje - Sočutje in zavedanje
2. Samosočutje
3. Globoko poslušanje
4. Širjenje sočutja
5. Zaključek in evalvacija

Evalvacija delavnice in vprašanja:

Potek: Vprašanja vidna na screenu/prezentaciji:
1. Kaj sem na delavnici pridobil/a? Kaj še potrebujem?
2. Ali bi se ponovno udeležil/a nadaljevalne delavnice sočutja?
3. Največje darilo, ki sem ga dobil/a?
4. S čim odhajam iz delavnice?

Odgovore vsi sodelujoči zapišejo po številkah na papir. In oddajo voditelju delavnice. Odgovori so konec delavnice.

Goodbyes.
Tasks
Task no.1
Issued by organiser or scanning QR code
Participate in activity

Skills

ESCO
#promote local community youth work
ESCO
#support youth work in the local community
ESCO
#promote youth work in the local community
ESCO
#promote youth work in the local community
ESCO
#promote youth work in the local community
Activities: 4
Started: 1
Completed playlist: 0
Time to complete: 2 hours 5 minutes
Share:

Organisers

Javni zavod Mladi Zmaji
Badgecraft hosts this platform and develops it together with leading educational organisations. The European Union's programme Erasmus+ granted co-funding for building the first version of this platform. Contact support@badgecraft.eu.
Platform
Change to another language:
Co-funded by the Erasmus+ programme of the European Union
HomeMapActivitiesPlaylists